
Recenzija obutve AKU Tactical NS 564 Spider II po dveh letih uporabe in testiranja v zahtevnih okoliščinah
V B33 Tactical - Opremljen.si blogu smo prevedli recenzijo obutve AKU Tactical NS 564 Spider II s spletne strani Soldato.cz.Originalna objava je na tej povezavi: https://www.soldato.cz/recenze-obuvi-aku-tactical-spider-cqb-specialista.html
Gre za recenzijo po dveh letih uporabe AKU TACTICAL škornja NS 564 Spider II na različnih terenih v vseh letnih časih.
Vabljeni k branju slovenskega prevoda:
Obdobje, ko je imel vojak na voljo le eno vrsto obutve, je na srečo že zdavnajlo preteklost. Sedaj lahko izbira iz precej solidnega števila različnih blagovnih znamk in različnih izvedb vojaških čevljev. In to za nekatere vojake lahko predstavlja tudi malo dilemo. Namreč, ne vsak čevelj je primeren za vsako nalogo. Za nekatere akcije je bolj primerno nositi težek čevelj, za druge operacije pa je boljši lahek čevelj. Tisti, ki na koncu odloči, katero vrsto izbrati, bi moral biti uporabnik. Se ne strinjate? Saj le on natančno ve, ali vsaj tuši, kateri čevelj mu bo ustrezal za posamezno akcijo.
Foto: AKU Tactical Spider / SOLDATO Team
Lahki, težki... Čeprav je to le le ena izbira pri razvrščanju čevljev, se da za osnovno kategorizacijo uporabiti. In takoj lahko nadaljujemo z univerzalnimi čevlji. To pa je že kategorija zase... Kako naprej pri osnovnem razvrščanju? Na primer čevlji z membrano ali brez membrane. To je precej pomembna izbira, ki je tesno povezana tudi z uporabljenimi materiali in njihovim medsebojnim razmerjem na čevlju. Lahko bi nadaljevali z razdeljevanjem obutve, vendar za zdaj zadošča. Lahka - težka. Z membrano - brez membrane.
Že v tem osnovnem razdeljevanju se najde veliko različnih čevljev. Od mnogih proizvajalcev. Raje bi dodal - od mnogih preverjenih proizvajalcev. Čeprav čevlje proizvaja že marsikdo, ni toliko resnično znanih in preverjenih blagovnih znamk. In te so pri nas precej znane.
Foto: Torej, kdo pozna AKU Tactical? / Ekipa SOLDATO
Naključno. Ste že slišali že za AKU Tactical? Morda že, saj so pohodni čevlji te italijanske znamke že kar pogosto videti pri nas. Toda ste že že za AKU Tactical v povezavi z vojaškimi čevlji? To si upam trditi, da ne. In vendar gre za znamko, ki je v vojaškem svetu priljubljena, domnevno pri najbolj elitnih enotah. To je že kar dobra reklama, zato smo si mislili, da če je to všeč sealom, si tudi mi lahko to privoščimo.
B33 Tactical - Opremljen.si ima v ponudbi celo paleto čevljev AKU Tactical.Tako sem se malo pozanimal in nato izbral glede na dve merili. Glede na kategorijo... in nato glede na to, kako so mi čevlji všeč (no, saj vem...) Izbira je torej padla na AKU Tactical Pilgrim Combat kot predstavnika težkih čevljev z membrano (o tem pa kdaj drugič). Drugi čevelj, ki predstavlja lahke zračne čevlje, pa je AKU Tactical Spider.
Slika: AKU TACTICAL Spider in Pilgrim Combat. Kateri je kateri? / EKIPA SOLDATO
Poglejmo AKU TACTICAL škorenj NS 564 SPIDER II
Prvi vtis je zanimiv. Oblika je zagotovo edinstvena. Ne spominja preveč na klasičen vojaški čevelj. Boljše rečeno, spominja, ampak nekako drugače... Ko razmislim, me Spider najbolj spominja na športni jahalni čevelj. To je posledica nizkega profila čevlja in zelo podaljšanega prostora za vezalke, ki segajo vse do konice. Pri pogledu iz profila je še opazen precejšen višinski razliki med sprednjim in zadnjim delom zgornjega dela čevlja.
Slika: Izstopa izrez na zadnji strani / EKIPA SOLDATO
Vezalke za vezanje so vodene z štirimi pari usnjenih zank, od tam pa prehajajo v dodaten par zank istega materiala, ki pa je postavljen bližje gležnju. Končajo se v dveh parih kovinskih očes. Trdna vezava čevlja tako ne sme imeti ovir.
Precej tanki podplat ne navdaja prevelike gotovosti. Čevelj spodaj prehaja v usnje, masivno podlogo, ki je zanimivo oblikovana na spodnjem delu, kjer tvori nekakšno črko V. Zadaj usnje poteka preko celotne pete škornja in od tam prehaja v zgornji del. Glavno telo čevlja je nato izdelano iz zračnega najlona s tehnologijo Air 8000, zaradi katere naj bi čevelj resnično dihal. Od konice čevlja, ki je za povečano odpornost prekrita z gumijastim delom, sledi podložni semiš, ki prehaja v prostor vezalk, kjer tvori že omenjene zankice.
Slika: Konica je lepo oblikovana / EKIPA SOLDATO
Steljka je boljšega standarda. Je dokaj dobro izdelana in že zdaj lahko trdim, da je nisem potreboval menjati v celotnem obdobju uporabe.
Za obutev je zame pomembna teža, ki pomembno vpliva na splošno počutje med uporabo. Vedno je dobro imeti čevlje čim lažje. Med dolgim hojo boste to resnično cenili. Kako je v tem smislu Spider? En čevelj mi kaže težo 613 g. Glede na splošno izdelavo ta vrednost ni ravno bleščeča in osebno bi si želel nekoliko manjšo težo.
Slika: Sploh ne izgledajo, da bi tehtale več kot pol kilograma / EKIPA SOLDATO
AKU TACTICAL škorenj NS 564 Spider II nima membrane. To je verjetno v redu. Problem pa je v tem, da AKU Tactical ne ponuja tega modela z Gore-Texom. Po mojem mnenju to ni v redu.
Vendar pa ostanimo pri prvem vtisu. Mi je takšen dizajn všeč? Osebno moram reči, da da. Je svež in nevsakdanji. Rad imam, ko ne grem s tokom... Kljub zanimivemu dizajnu na čevlju prevladuje standardna črna barva, dopolnjena z rumenim logotipom podjetja AKU. Aha... Vendar pa se AKU Tactical z barvami še dodatno izrazi. Za primer naj bo druga barvna kombinacija s imenom bež, kar je kombinacija zelene, rjave in črne, kar se mi zdi že precej divje...
Celoten dizajn v črni izvedbi ima še eno posebnost. S temi čevlji nisem imel težav hoditi niti v civilnem okolju. Na prvi pogled zagotovo ne evocirajo vojaškega čevlja, ne izgledajo kot delovni čevlji. Tudi to za nekatere lahko predstavlja zanimivost pri odločanju.
Slika: S temi čevlji se ne boste osramotili / EKIPA SOLDATO
Izkušnje z uporabo AKU TACTICAL škornja NS 564 SPIDER II
Izbira velikosti pri modelu Spider je potekala brez težav. Izbrana velikost (EU 45) je bila zelo primerna in prvi občutki ob obuvanju so bili povsem pozitivni. Veliko je k temu prispevala tudi precej široka odprtina za stopalo. Po dovoljšnem sprostitvi vezalk je mogoče jezik, ki je zelo dobro oblikovan, res velikodušno izviti in čevelj udobno in predvsem dovolj hitro obuti. Za to ni potrebno niti uporabljati majhnega zanke, oziroma trak usnja, ki se nahaja na zadnjem delu čevlja. Namesto tega bi tam verjetno raje nekaj ne dal.
Slika: Odprtina za vstop v čevelj je res široka / EKIPA SOLDATO
Zavezovanje vezalk je v redu, s križanjem gre hitro. Zahvaljujoč razporeditvi vezalnih zank pride do res trdnega pritrjevanja noge. Zgornji del čevlja je obložen z zelo prijetnim in mehkim materialom, ki tudi pri zelo trdnem pritrjevanju ne pritiska na nogo. Tudi zlaganje jezika je v redu, kljub možnosti velikega izvijanja, se ne pojavljajo večji pregibi, ki bi pritiskali na nogo. Edino, kar je malo nerodno, vendar večinoma le na pogled, je svetleči kos tkanine, ki kuklja iz ovinka jezika in telesa čevlja.
Slika: Res je to malenkost, vendar je opazno / EKIPA SOLDATO
Tako je do zdaj skoraj vse v redu. Veliko pripombo pa imam na izbrane vezalke. Kakor sem se trudil, se je vedno po relativno kratkem času samovoljno odvezovanje. Pri uporabi dvojnega vezanja (ki je nekoliko bolj zamudno) je zaradi debeline vezalk prišlo do skoraj nevzdržnega nabrekanja v vozlu. Res slabo. Drugi problem je bilo stalno zdrsavanje vezalk iz zgornjega para očes. Do tega je prihajalo praktično ob vsakem sezuvanju.
Slika: Odvezovanje vezalk je bilo izčrpavajoče / EKIPA SOLDATO
In takoj na začetku sem storil še eno stvar. S črnim flomastrom sem prečrnili rumene napise na čevlju. Spider je tako nenadoma dobil popolnoma drugačen videz in popolnoma črna čevelj je izgledala bolje. Vsaj po mojem, malce preoblikovanem, pogledu.
Slika: Črna barva je pomagala / EKIPA SOLDATO
Kot sem že omenil, je bil prvi občutek po obuvanju res odličen. Lahko bi rekli, da se AKU Tactical Spider prilega nogi kot ulit. V predelu prstov je dovolj prostora, čevelj ni pretirano ozek. Kljub temu nisem imel občutka, da me čevelj ne fiksira stopala.
Slika: Prava izkušnja je neprecenljiva / EKIPA SOLDATO
Tukaj ima izbor podplata veliko vlogo. Pri natančnejšem pregledu se izkaže, da je res zelo minimalističen. Tisti, ki poznajo priljubljene čevlje drugih proizvajalcev, zagotovo vedo, kako so podplati preveliki. AKU gre popolnoma drugačno pot. Vibram podplat ima v petnem delu debelino približno 2 cm, v sprednjem delu pa le 0,5 cm. V srednjem delu čevlja se skoraj zdi, da ga sploh ni. Ne, tam je. Ampak zelo tanek. Vzorec podplata je hkrati dovolj agresiven, sestavljen iz kombinacije vzdolžnih zarez in različno obrnjenih ovalov.
Foto: Podplat ima dober oprijem / SOLDATO Team
Vse to vodi do dveh stvari. Prvič, imate občutek popolnega stika s terenom pod sabo. Skoraj bi lahko rekli, da ga čutite z nogami. Kar je lahko koristno pri določenih dejavnostih. Hkrati pa je treba omeniti, da pri stopanju na večji kamen ne pride do bolečega občutka. Podplat to zmore izolirati.
Foto: Zdi se mi, da je podplat precej trd / Ekipa SOLDATO
Drugo pomembno vprašanje je trdota take rešitve. Čeprav na spletni strani dobavitelja piše, da udobno hojo zagotavlja vmesni podplat iz EVA pene, ki absorbira udarce med hojo..., nimam takšnega občutka. Oziroma ta občutek velja le pri kratkotrajni uporabi. Pri daljši nošnji se pojavijo bolečine v nogah. Z daljšo nošnjo mislim več kot šest ur zapored. Seveda je odvisno tudi od podlage, po kateri se premikate.
Foto: Tudi v gozdu je to mogoče s čevlji AKU Tactical Spider / Ekipa SOLDATO
V naravi je vse v redu. Tudi s kakšnim bremenom. Vendar pa se bo verjetno pojavila bolečina, če se dlje časa gibljete po trdi podlagi. Blažilne lastnosti podplata enostavno niso na takšni ravni, glede na njegovo debelino, da bi čevelj omogočil res dolgotrajno in udobno nošenje. Kaj mi iz tega sledi? In zakaj je verjetno tako?
Foto: Vendar pa se izkaže resnično pri bližinskem boju (CQB) / Ekipa SOLDATO
Po mojem mnenju gre za namen čevlja. Njegova konstrukcija mi omogoča, da izvajam hitre napade med bližinskimi boji (CQB/FIBUA). Tam je njegova uporaba res zelo dobra. Med hojo imam dovolj varnosti in trdno nogo. Hkrati pa konstrukcija čevlja omogoča, da se upogne v pravih mestih, ne da bi stiskala nogo. To je opazno pri klečanju.
Foto: Klečanje je precej pogost postopek / Ekipa SOLDATO
Kar naprej izkoristim, spet predvsem pri CQB, je dejstvo, da pri počasni in previdni hoji imam odličen stik s tlemi in zato lahko hodim res tiho. Prav tako je drsnost podplata minimalna. Na različnih površinah v notranjih prostorih sem vedno imel občutek, da me čevelj trdno drži na tleh. Za to okolje je torej AKU Tactical Spider skoraj idealen.
Foto: Varnost na vseh površinah / Ekipa SOLDATO
To seveda ne pomeni, da je neuporabna v običajnem terenu. Je uporabna. Vendar tu ni tako izstopajoča. V terenu pa se pokaže še ena njena lastnost. To je odsotnost membrane. Zadostuje že malo rosi zjutraj in že je voda notri. O uporabi v dežju in mokrem verjetno ni smiselno niti govoriti. Tam je rezultat jasen. Večkrat sem ob testiranju sodelavcem zavidal njihove čevlje z Gore-Tex membrano.
Foto: Samo v mokrem ni najboljše / Ekipa SOLDATO
Seveda, ta rešitev ima tudi svoje prednosti. AKU TACTICAL škorenj NS 564 SPIDER II se po premočenju precej hitro posušl. Pri sončnih in vročih dneh je dihanje noge zelo prijetno. Material Air 8000 je tukaj pokazal svoje prave kvalitete. Hkrati se čevelj zaradi svoje teže in konstrukcije odlično prilega hitrim premikom, ko spet dobro diha. Toda izbira druge rešitve - membrana - tukaj enostavno ni.
Foto: Pri plezanju je spet v redu / SOLDATO Team
Naziv škornja Spider malce namiguje, kje je čevelj pridobil dodatne bonus točke. To je v različnih vrstah plezanja. Trdna gumirana konica v kombinaciji z minimalno podlago kar kliče po skali. Improvizirani vstopi v stavbe, ko plezate kamor lahko, bodo s tem čevljem verjetno lažji. In ko tako razmišljam... Ja, Spider me malce spominja tudi na plezalke.
Foto: Na suhem snegu gre nekako / SOLDATO Team
Precej zanimivo je bilo uporabiti AKU TACTICAL škornje NS 564 SPIDER II pozimi. Nisem pričakoval veliko, a sem moral poskusiti. Priznati moram, da me je prijetno presenetilo. S kakovostno nogavico ni bilo težav zdržati cel dan pozimi na strelišču. Tudi hoja po snegu je bila v redu. Ampak mora biti sneg zmrznjen. Ko se pojavi otoplitev in moker sneg, boste opazili, da membrana (ali usnjeni čevlji) imata svoje nedvomne prednosti. AKU Tactical Spider zagotovo ni čevelj za vse leto, čeprav se z njim lahko spopadete tudi pozimi. V suhi zimi.
Foto: Ko AKU TACTICAL škorenj NS 564 SPIEDER II premoči, se precej hitro posuši / SOLDATO Team
Koliko časa mi bo zdržal AKU TACTICAL škorenj NS 564 SPIDER II?
Kar zadeva vzdržljivost, nimam nobenih večjih pripomb glede tega modela. Tako obdelava kot uporabljeni materiali sta na visoki ravni. Vzdržljivost glavnega dela čevlja je očitno zelo dobra, kar dokazuje praska na zadnji strani. Čevelj je očitno dobil udarec verjetno od trnja. Na najlonu je to sicer vidno, vendar do večje poškodbe ni prišlo. Material je resnično trpežen.
Foto: Praska je tam, vendar je le površinska / SOLDATO Team
Obe vrsti usnja tudi ne kažeta razpok ali izrazitih sprememb. Malo zaskrbljenosti je bilo zaradi morebitnega pretrganja semiš očes, ki pri stalnem zavezovanju močno trpijo od vezalk. A so popolnoma v redu. Prav tako je v redu tudi gumirana konica. Na njej se najde nekaj prask, vendar je zgrajena tako, da to zdrži in brez težav prenese.
Foto: Izgleda malce grdo, vendar gre le za površinske poškodbe / SOLDATO Team
In podplat? Ta je zadaj malce obrabljen. Na nekaj mestih na zadnjem delu so vidne drobne razpoke med podplatom in podlogo. Toda namesto odlepka se zdi, da gre bolj za mehansko odstranitev materiala od nečesa ostrega. Na splošno lahko rečem, da sem z vzdržljivostjo in trajnostjo čevljev AKU Tactical Spider po skoraj letu precej intenzivne uporabe zelo zadovoljen.
Foto: Za mene je AKU TACTICAL škorenj NS 564 SPIDER II idealen za specifično delo / SOLDATO Team
Rezultati testiranja:
Lahek taktični čevelj nenavadnega izvedbe. AKU Tactical Spider stavi vse na eno karto. Ne igra na univerzalno obutev. Namesto tega se prilagaja uporabi pri hitrih akcijah znotraj stavb. Vsaj tako se mi zdi. Cena? Res ni majhna, vendar je konkurenčna. 199,90 EUR se lahko za določeno skupino vojakov zdi precej veliko, vendar dobra naložba. In zagotovo dolgoročna. Po približno letu dni uporabe na čevlju ni bil opazen noben bistven problem. Iz izkušenj verjamem, da bo tako še naprej. Če se torej hočete malo ločiti od okolice, rečeno po domače, iti proti toku, obenem pa iščete lahke taktične čevlje za urbano udejstvovanje, ki vam bodo zagotovili pravo udobje pri hoji, lahko AKU Tactical Spider za vas predstavlja pravo izbiro.
Všeč nam je:
+ Originalen dizajn
+ Trdnost pritrditve noge
+ Dobra vzdržljivost
Ni nam všeč:
- Nekoliko večja teža
- Razrahljajoči se vezalke
- Trdota podplata pri daljšem sprehodu